
Sushi VS diéta
Mindig kérdezitek, hogy a sushit diéta alatt fogyaszthatjátok-e, illetve ha igen, mikor és melyiket ajánlom. A válaszom nem egyszerűen egy igen vagy egy nem, ugyanis néhány extra információt nem árt tudni a sushival kapcsolatban és ennek tudatában betartani a fogyasztásával kapcsolatos szabályokat:
A sushi nem egyszerűen csak rizs és hal, mint azt sokan hiszik. Ha szeretnénk jól összeálló sushi rizst, akkor a speciálisan sushi készítéshez való kifőtt rizsbe cukrot, illetve rizsecetet kell kevernünk. Ezek ugyanúgy extra kalóriának számítanak és a cukor még ráadásul extra szénhidrát is.
Az esszenciális zsírok, melyek a magokban, avokádóban és halakban találhatók, nagyon jót tesznek az emésztésnek és rengeteg számos feladatot látnak el szervezetünkben, viszont a jóból is megárt a sok alapon olajos halat avokádóval enni szintén többletkalóriát jelent. 1 darab avokádóban ugyanis 30g zsír található, mely ugyancsak megdobja az egy étkezésre fogyasztott zsír-, ezzel együtt pedig energiatöbbletet.
Az avokádó és cukor mellett ne feledkezzünk meg a különböző szószok használatáról sem, mint a szója-, teriyaki szósz, majonéz vagy egyéb csípős, ízesített öntetek, amik szintén rengeteg plusz kalóriát tartalmaznak.
A szója női hormonrendszerre gyakorolt hatásáról a táplálkozási kutatók körében máig rengeteg vita folyik, ugyanis a szójabab fitoösztrogéneket tartalmaz, így fogyasztása minden egyes nő hormonháztartására más hatással lehet. Én személy szerint folyamatos alkalmazását nem szoktam javasolni, de alkalmanként, például pár havonta sushi mellé – megengedettnek tartom. Itt is érvényes, hogy szójatermékek fogyasztását követően érdemes megvizsgálni szervezetünk reakcióit és annak fényében mindenki dönthet a fogyasztása mellett vagy ellen.
Összegezve tehát igen, a sushit integrálhatjuk diétánkba, de érdemes néhány szabályt betartani:
- Lehetőleg NE vacsorára fogyasszuk a rizzsel készített sushikat. Este, amikor normál esetben már semmilyen fizikai munkát nem végzünk, nem érdemes betöltenünk glikogénraktárainkat, ugyanis a felesleges szénhidrát zsírként fog raktározódni. Ellenben például súlyzós edzés előtt fogyasztva energiát ad az izmoknak, közvetlenül edzés után pedig visszatölti raktárainkat és a bevitt fehérje és szénhidrát segít regenerálni és visszaépíteni izmainkat. Így tehát edzés előtt vagy közvetlenül után, ebédre fogyasztva normális mennyiségben a sushi egy teljesen jó diétás ebéd lehet.
- A normális mennyiség nagyon fontos! Ha többet eszünk a kelleténél, illetve annál, mint amennyire valóban szükségünk van, akkor ugyancsak többlet energiáról, vagyis plusz kalóriákról beszélünk, amik ha nem tudnak elhasználódni, szintén zsírként raktározódnak majd.
- Ne fogyasszunk mellé túl sok szószt! A szószok nagyon sok felesleges cukrot és kalóriát tartalmaznak, így érdemes a diéta alatt a legegyszerűbb sushikat választani az extra menő, szószos, ízesített helyett.
Ha ezek a szabályok túl szigorúnak tűnnek, akkor érdemes olyankor sushit fogyasztanunk, amikor nem diétázunk vagy “csaló étkezést” tartunk. Én általában ezt az utóbbi lehetőséget választom. Ritkán fogyasztok sushit, (kb. 3 havonta), mert szeretem a szószos, kaviáros, avokádós rollokat, a finom nigiriket és persze a szójaszósz wasabival és gyömbérrel 🙂
No Comments